
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 4.44 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Terminals | 3 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 13.6 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Load Regulation | 120 mV |
| Line Regulation | 120 mV |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 66 dB |
Stock: 2607
Distributors
pcbx
Unit Price$1.41406
Ext.Price$1.41406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.41406 | $1.41406 |
| 10 | $1.05156 | $10.51560 |
| 25 | $0.95752 | $23.93800 |
| 50 | $0.90613 | $45.30650 |
| 100 | $0.85750 | $85.75000 |
| 300 | $0.81587 | $244.76100 |
| 500 | $0.77627 | $388.13500 |
| 1000 | $0.73866 | $738.66000 |
| 3000 | $0.72572 | $2177.16000 |
| 5000 | $0.71301 | $3565.05000 |
